16 راهکار برای اینکه با رضایت از تخت‌تان جدا شوید

همه ما خواب را دوست داریم. هرچه بیشتر، بهتر. اما اگر کمبود خواب و نگرانی در مورد روزی که در پیش دارید، شما را وادار می‌کند که زنگ ساعت را نه یک‌بار، بلکه چند بار به تعویق بیندازید، باید بدانید که تنها نیستید. در این مطلب به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید با بدخلقی صبحگاهی مقابله کنید و با رضایت از تخت‌تان جدا شوید.

1. دکمه‌ تعویق زنگ ساعت را نزنید

فشاردادن دوباره و دوباره‌ دکمه‌ تعویق زنگ برای بسیاری به عادت تبدیل شده اما این کار می‌تواند برنامه‌ صبحگاهی را کاملاً خراب کند.

با تعویق زنگ هشدار، ساعت داخلی بدن شما سردرگم می‌شود. بنابراین نمی‌توانید سرحال از خواب بیدار شوید. هنگامی هم که سرانجام خود را از رختخواب بیرون می‌کشید، به احتمال زیاد بی‌حال و کج‌خلق هستید. واقعاً می‌خواهید صبح‌ خود را این‌طور شروع کنید؟

2. از اپ‌های خواب کمک بگیرید

واقعاً برای همه‌چیز اپلیکیشنی وجود دارد! اپلیکیشن‌های خواب، عادات خواب شما را رصد می‌کنند تا ساعت بهینه برای خواب و اینکه چه زمانی باید بیدار شوید را مشخص کنند. همچنین اپلیکیشن‌های آرام‌سازی و صداهای سفید وجود دارد که می‌تواند در به خواب رفتن به شما کمک کند.

3. اتاق خود را خنک نگه دارید

اگر هوای اتاق بیش از حد گرم باشد و از سر و رویتان عرق بچکد، خوابیدن دشوار ‌خواهد شد، مگر اینکه به خوابیدن در دمای بالا عادت داشته باشید. در غیر این صورت، باید اتاق‌خواب خود را در شب خنک نگه دارید. این‌گونه خواب بهتری خواهید داشت و ملحفه‌هایتان کمتر کثیف می‌شود.

4. نمایشگرها را از تخت خود دور نگه دارید

در دست گرفتن تلفن همراه بلافاصله پس از بیدارشدن کار خوبی نیست اما استفاده از آن قبل از خواب، ممکن است حتی بدتر هم باشد زیرا وسایل الکترونیکی، شما را در معرض نور آبی قرار می‌دهند.

نور آبی مغز را تحریک می‌کند و مانع تولید ملاتونین می‌شود. ملاتونین هورمونی است که به بدن می‌گوید زمان خوابیدن رسیده است. سعی کنید یکی دو ساعت قبل از زمانی که می‌خواهید بخوابید، کار با نمایشگرها (گوشی، لپ‌تب، تبلت و…) را پایان دهید.

5. زنگ هشداری انتخاب کنید که باعث شود بخواهید از خواب بیدار شوید

از خواب بیدار شدن با صدای ملایم باران یا صدای موج‌های دریا می‌تواند خوشایند باشد، اما این‌ها واقعاً باعث می‌شود بخواهید از رختخواب بلند شوید؟ بعید است.

زنگ هشداری انتخاب کنید که آنقدر گوش‌خراش نباشد که برای ساکت ‌کردنش، ساعت را به آن سوی اتاق پرتاب کنید، اما به اندازه کافی هم آزار‌دهنده باشد که بخواهید تا حد امکان از آن دور شوید.

6. مطمئن شوید زنگ ساعت را تنظیم کرده‌اید، و ساعت از شما دور است

بدیهی است که برای بیدار شدن به‌موقع، باید زنگ هشدار را هر شب تنظیم کنید. ساعت را روی میزی در آن طرف اتاق یا حتی دستشویی مجاور قرار دهید، هر جایی که هنوز می‌توانید صدایش را بشنوید! اگر مجبور شوید از رختخواب بلند شوید و از عرض اتاق عبور کنید تا آن را خاموش کنید، احتمال اینکه دکمه‌ تعویق زنگ را فشار دهید و دوباره بخوابید، کمتر می‌شود.

7. زنگ هشداری همراه با معما انتخاب کنید

یک قدم فراتر بروید و زنگ هشداری انتخاب کنید که خاموش شدن آن، مسلتزم انجام یک فعالیت ذهنی باشد. به‌عنوان مثال، بعضی از گوشی‌های همراه، گزینه‌ای برای خاموش کردن زنگ هشدار دارد که شما را ملزم به حل یک مسئله‌ ساده‌ ریاضی می‌کند. اگر علاقه‌ای به ریاضیات ندارید، از برنامه‌ای استفاده کنید که برای خاموش شدن زنگ هشدار باید از چیزی در گوشه‌ای از خانه‌ خود عکس بگیرید.

8. یک برنامه معمول شبانه داشته باشید

انسان‌ها بنده عادت هستند. اگر همیشه پیش از خواب روندی مشخص را دنبال کنید، به بدن‌تان پیام می‌دهید که زمان خواب است. مثلاً نوشیدن یک فنجان چای گیاهی (بابونه انتخابی عالی است)، مطالعه‌ کتاب یا حمامی آرامش‌بخش قبل از خواب می‌تواند بخشی از این روند همیشگی باشد. هر چه هست، به آن پایبند بمانید.

9. صدای سفید پخش کنید

اگر نمی‌توانید سکوت را تحمل کنید یا با هر صدای کوچکی از خواب بیدار می‌شوید، صدای سفید می‌تواند گزینه‌ای عالی برای همراهی با خواب باشد. با کمک آن، صدایی پیوسته در اتاق وجود خواهد داشت و صداهای ناگهانی که ممکن است شما را از خواب بیدار کند، بی‌تأثیر می‌شوند.

می‌توانید دستگاه پخش صدای سفید بخرید، فهرستی از آهنگ‌های صدای سفید را روی تکرار بگذارید یا در طول شب، پنکه‌ای را روشن نگه دارید.

10. اگر نمی‌توانید بخوابید، در رختخواب نمانید

اگر نمی‌توانید بخوابید، برای شمردن گوسفندها در رختخواب دراز نکشید. این کار به‌ندرت مؤثر است.

از تخت بلند شوید و کاری پرتکاپو انجام دهید مانند تاکردن لباس‌ها یا مرتب‌کردن کشوی آشپزخانه. خواندن کتاب یا مجله هم ایرادی ندارد، اما نه روی تبلت و گوشی همراه. وسایل الکترونیکی خود را خاموش بگذارید. هروقت احساس خواب‌آلودگی کردید، به تخت برگردید.

11. بالش بهتری انتخاب کنید

بالش ناراحت تضمین‌کننده خواب بی‌کیفیت است. بالشی پیدا کنید که سر شما را در وضعیتی خنثی نگه دارد. می‌توانید بالشی به‌اصطلاح هوشمند بخرید که متناسب با گردن و سر شما تغییر می‌کند. همچنین باید رویه‌ بالش خود را به‌طور مرتب بشویید تا بوی تازگی بدهد.

12. تشک مناسبی انتخاب کنید

روزهای دانشگاه، آن زمان که روی هر سطحی که خالی بود می‌خوابیدید، گذشته است. وقت آن است که معقولانه‌تر رفتار کنید و تشکی متناسب با نیازهایتان تهیه کنید.

طبق اعلام «بنیاد خواب بهتر»، باید هر هفت سال تشک خود را چک کنید. اگر بدن‌تان را آزرده می‌کند، آن را عوض کنید. تشک‌‌ها انواع متعددی دارند، از تشک فنری گرفته تا تشک هوشمند (مموری‌فوم). اگر فکر می‌کنید زمان تعویض تشک رسیده، به فروشگاه بروید و چندین نوع را با خوابیدن روی آن‌ها تست کنید تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

13. پتویی مناسب با نیازهایتان انتخاب کنید

بازی بی‌رحمانه‌ سرنوشت است که در بسیاری از روابط، یک نفر دوست دارد هرچه پتو و لحاف هست را روی خود بیندازید، در حالی که دیگری راضی است که فقط با یک ملحفه بخوابد. تنش بر سر پتو حتماً یکی از دلایل اصلی خوابیدن زوج‌ها در اتاق‌های جداگانه است. پتوی نازک یا کلفت می‌تواند شما را دچار لرزش یا از گرما کلافه کند.

اگر خوب نمی‌خوابید، وضعیت پتو را بررسی کنید و مطابق آن اقدام کنید. اگر نمی‌توانید شخص مهم بغل دست‌تان را راضی به مصالحه کنید، بهتر است هر کدام از روکشی مناسب با نیاز خود استفاده کنید.

14. نور را تنظیم کنید

اگر در تلاش و تقلا برای به خواب رفتن هستید، به نور اتاق‌تان توجه کنید. لامپ فلورسنت و لامپ‌های ال‌ای‌دی، نور آبی سرکوب‌کننده‌ ملاتونین دارند. بنیاد ملی خواب آمریکا توصیه می‌کند برای داشتن خواب آرام، از حباب‌های قرمز، صورتی یا لامپ رشته‌ای در چراغ‌های اتاق خواب خود استفاده کنید.

15. رنگ دیوارها را خنثی نگه دارید

محض اطلاع: قرمز، صورتی پررنگ یا بنفش مایل به قهوه‌ای رنگ خنثی نیست. خیره شدن به چنین رنگ‌هایی، روشی تضمینی برای بیدار ماندن است. اگر دیوارهای اتاق‌تان رنگ جیغی دارد، آن را دوباره رنگ کنید.

جایگزینی آن با رنگی آرامش‌بخش و خنثی مانند آبی روشن، خاکستری، سفید یا بژ، شاید همان چیزی باشد که برای متحول کردن خواب خود نیاز دارید.

16. ورود حیوان خانگی‌ به تخت‌ را ممنوع کنید

اشتباه فکر نکنید! من هم عاشق حیوانات هستم و درک می‌کنم که بغل کردن حیوان خانگی در تختخواب چقدر آرامش‌بخش است.

اما واقع‌گرا هم هستم و بعید می‌دانم حیوان خانگی شما مفهوم فضای شخصی را درک کند. درست به همین دلیل، اگر در تخت خود و روی زمین بخوابد، احتمال اینکه خواب راحت‌تری داشته باشید بیشتر است. به این ترتیب می‌توانید او را نزدیک خود نگه دارید بدون اینکه با وول خوردن مداومش در طول شب، چندین بار بیدار شوید.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا