17 راهکار برای اینکه سرحال و شاداب از خواب بیدار شوید

زمان خواب! زمان باشکوهی که به سرزمین رؤیاها سفر می‌کنید و دردسرهایتان را از یاد می‌برید. اما گاهی دشواری‌ها و گرفتاری‌های روزمره، ذهن‌تان‌ را آشفته و بدن‌تان را نا‌آرام می‌کند. در نتیجه احساس می‌کنید به‌اندازه کافی نخوابیده‌اید و با بدخلقی از تخت جدا می‌شوید. در این مطلب با راهکارهایی آشنا می‌شوید تا صبح‌ها با شادی و نشاط از خواب بیدار شوید و روزتان را شروع کنید.

1. تلفن همراه خود را کنار بگذارید

هرچند وسوسه‌انگیز است، اما برداشتن تلفن به‌محض بیدار شدن، می‌تواند تمام روزتان را خراب کند. چک کردن شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها می‌تواند زمان زیادی بگیرد، وقت کمتری برای انجام کارهای صبحگاهی باقی بگذارد و باعث شود دیر به سرویس و اتوبوس برسید.

اگر می‌بینید صبح‌ها وقت اضافه دارید، کاری برای انجام‌دادن انتخاب کنید که می‌تواند به سرحال نگه‌داشتن شما کمک کند، کاری مانند ورزش‌های سبک، نوشتن در دفتر خاطرات روزانه یا مراقبه.

2. قدرت نور را فراموش نکنید

آیا تابه‌حال برای خارج شدن از رختخواب در یک روز تاریک و بارانی به تقلا افتاده‌اید؟ به این دلیل است که بدن شما برای تنظیم مجدد ساعت داخلی خود به نور طبیعی نیاز دارد. یعنی اگر چراغی روشن نکنید، بیشتر احتمال دارد که دوباره زیر لحاف بخزید و تصمیم بگیرید آن روز صبح همان‌جا بمانید.

اگر به‌محض بیدار شدن، چراغ‌ها را روشن کنید یا پرده‌ها را کنار بزنید، آن روز را سریع‌تر شروع خواهید کرد.

3. تختخواب را مرتب کنید

بیایید واقع‌بین باشیم. فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا حداقل روتختی را صاف کنید. اصلاً هم لازم نیست وسواس زیادی به خرج بدهید. مرتب کردن تخت کمک می‌کند تا صبح‌ها به‌اصطلاح راه بیفتید و احساس شایستگی و کفایت کنید. به‌علاوه، به این فکر کنید که شب‌هنگام، اگر به‌جای انبوهی از ملحفه‌ها و پتوهای درهم‌پیچیده، وارد تختی مرتب شوید، چقدر احساس آرامش بیشتری خواهید کرد.

4. موسیقی پخش کنید

اگر آهنگ‌های مورد علاقه‌ خود را پخش کنید، حتماً از بیدارشدن بیشتر لذت خواهید برد. بنابراین، اگر کسی در خانه نیست که مزاحم خوابش شوید، صدای موسیقی را بلند کنید. موسیقی باعث می‌شود برقصید، پس مقداری کالری نیز می‌سوزانید.

5. رایحه‌‌ای دلپذیر به فضا اضافه کنید

می‌توانید برای اتاق خواب‌تان یک دستگاه بخور بخرید. استنشاق یک اسانس تحریک‌کننده می‌تواند حواس پنج‌گانه را بیدار و شما را شارژ کند.

چند رایحه‌ انرژی‌بخش:

 • سوسنبر
 • نعناع‌دشتی
 • پرتقال
 • لیمو
 • ترنج
 • گریپ‌فروت صورتی
 • میخک صدپر
 • نعنای هندی (پاچولی).

6. موهای خود را بکشید

اگر چندین بار تلاش کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید از رختخواب بیرون بیایید، موهای خود را بکشید. کشیدن ملایم موهایتان نه‌تنها باعث ایجاد دردی هشیارکننده می‌شود، بلکه به تحریک جریان خون در پوست سرتان نیز کمک می‌کند.

البته، اگر این توصیه را جدی می‌گیرید، در آن زیاده‌روی نکنید. کشیدن مو ممکن است شما را به حرکت درآورد، اما اگر این کار را خیلی شدید انجام دهید، احتمالاً شما را عصبانی نیز می‌کند، از دست خودتان.

7. حرکات کششی انجام دهید

حرکات کششی باعث می‌شود جریان خون به سمت عضلات حرکت کند، به‌ویژه اگر بدن‌تان گرفته چون همسرتان از آنهایی است که تمام تخت را می‌گیرد و شما مجبورید کل شب را در وضعیتی ثابت، در مساحتی کوچک از تخت بخوابید.

حرکات کششی همچنین می‌تواند با پیامدهای زیر به شما کمک کند روز خود را بهتر بگذرانید:

 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • افزایش دامنه‌ حرکت بدن
 • افزایش استقامت
 • کاهش ریسک آسیب‌دیدگی.

  8. لباس خواب‌تان را در بیاورید

اگر تمام روز را با لباس خواب خود سپری کنید، از حس خوبی که با پوشیدن آن در پایان یک روز شلوغ به دست می‌آورید، محروم می‌شوید. همه ما گاهی نیاز داریم لباس خواب راحت‌مان را از تن در نیاوریم اما این کار را برای روزی برفی که در خانه گیر افتاده‌اید و لیوانی کاکائو در دست و آتش خوبی در گوشه‌ خانه دارید، نگه دارید.

9. صورت‌تان را با آب سرد بشویید

پاشیدن چند مشت آب کاملاً سرد به صورت‌تان، شما را به‌سرعت از سرزمین رؤیاها بیرون می‌کشد. مزیت اضافه آن، بسته شدن منافذ پوستی باشد. البته این نظریه اثبات نشده است.

10. قبل از کافئین، آب بنوشید

نوشیدن یک لیوان آب قبل از فنجان قهوه یا چای، آب بدن را تأمین می‌کند و سرعت سوخت‌و‌ساز بدن را افزایش می‌دهد. اگر دیرتر آب بخورید، احتمال کم‌آبی بدن بیشتر می‌شود.

کمبود ‌آب بدن ممکن است باعث گیجی، کم‌ادراری، خستگی و سرگیجه شود، علائمی که قطعاً نمی‌خواهید در طول روز تجربه کنید.

11. برای صبحانه پروتئین بخورید

پروتئین‌ها اجزای سازنده‌ تک‌تک سلول‌هایی هستند که در بدن‌تان وجود دارد. کاملاً منطقی است که سوخت بدن را با صبحانه‌ا‌ی پروتئینی مانند تخم‌مرغ آب‌پز یا شیک پروتئین تأمین کنید نه با دونات یا کیک‌های شیرین که سطح قند خون را نامتعادل و انرژی شما را تضعیف می‌کنند.

12. برنامه صبحگاهی را مدیریت کنید

وقتی بیدار می‌شوید چه کسی کنترل شما را در دست دارد: شما یا عادت‌های صبحگاهی‌‌تان؟ بسیاری از روزها، به نظر می‌رسد که مورد دوم باشد یعنی برنامه‌ معمول، کنترل اوضاع را در دست می‌گیرد و باید بدوید تا آن را اجرا کنید. اما می‌توانید این وضعیت را تغییر دهید. با درست غذاخوردن، اجتناب از به‌دست‌گرفتن وسایل الکترونیکی مگر در موارد اضطراری، و آماده‌کردن لباس‌ها و وعده‌های غذایی از قبل، کاری کنید که برنامه صبحگاهی به دل‌خواه شما پیش برود.

اگر تعدادتان در خانه زیاد است، به پطرس فداکار تبدیل نشوید. تمام اعضای خانواده‌ را مثل یک تیم به کار بگیرید تا شتاب صبحگاهی کمتر استرس‌زا باشد.

13. برنامه منظمی برای روزهای خود داشته باشید

اگر زمان خواب شب، ساعت بیداری و آخر هفته‌هایتان هیچ نظمی نداشته باشد، احتمال خوب خوابیدن و سرحال بیدار شدن بسیار کم می‌شود.

برای مراقبت از چرخه‌ خواب طبیعی بدن، برنامه‌های منظم ایجاد کنید و به آن‌ها پایبند باشید، یعنی هر شب یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح، یک ساعت مشخص بیدار شوید.

کارهای بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید شب قبل انجام دهید تا کیفیت برنامه صبحگاهی را بهتر کنید. نکته‌ کلیدی این است که ثبات رویه باشید تا قدم‌هایی که برمی‌دارید به عادت تبدیل شود.

14. از نوشیدن قهوه‌ بعدازظهر صرف‌نظر کنید

کافئین محرکی است که تا چندین ساعت در بدن شما می‌ماند. بنا به گزارش آکادمی طب خواب آمریکا، نوشیدن کافئین تا شش ساعت قبل از خواب شب، مدت‌زمان خواب شبانه را یک ساعت کاهش می‌دهد.

صرف‌نظر از نوشیدن قهوه‌ بعدازظهر ممکن است به معنای هشت ساعت خواب کامل باشد.

15. لباس‌های خود را برای فردا آماده کنید

ده دقیقه وقت گذاشتن برای انتخاب لباس‌های روز بعد و اتو کردن آن‌ها می‌تواند بخش بزرگی از استرس صبحگاهی را کم کند. اگر بچه دارید به آن‌ها نیز یاد بدهید همین کار را انجام دهند. این کار ترفندی آسان است که تضمین می‌کند برنامه صبحگاهی شما آسان‌تر و سریع‌تر پیش برود.

16. جادوی صبحگاهی را آماده کنید

قهوه، نوشیدنی پرانرژی و تیره‌ای که شما را از عالم خواب و رؤیا جدا می‌کند. چرا برای پیدا کردن فیلتر و پودر قهوه، نیمه‌بیدار و کورمال کورمال تقلا کنید وقتی می‌توانید نوشیدنی سحرآمیز خود را از شب قبل آماده کنید؟

می‌توانید یک دستگاه قهوه‌ساز قابل برنامه‌ریزی (تایمردار) بخرید که وقتی بیدار می‌شوید، فنجان معطر و نشاط‌بخش شما را آماده کرده باشد.

17. صبحانه‌ خود را آماده کنید

اگر شب قبل، چند دقیقه در مورد صبحانه فردا فکر کنید، انتخاب‌های سالم‌تری خواهید‌ داشت و احتمال خوردن صبحانه فوری و ناسالم را کاهش می‌دهید.

می‌توانید برای درست کردن یک نیمروی سالم، سبزیجات خرد کنید یا با جوی دوسر اوتمیل درست کنید و در یخچال بگذارید یا پودینگ چیا با توت درست کنید تا صبح، اولین چیزی باشد که منتظر شماست.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا