خواب‌های ما چه معنایی دارند؟

دیدن رویاها در خواب می‌تواند تا مدتی ذهن شما را درگیر کند. واقعیت این است که همه در خواب رویا می‌بینند اما ممکن است شما بیشتر رویاهای خود را به یاد نیاورید. بعضی رویاهایی که شما به خاطر می‌آورید می‌توانند آن‌قدر واقعی یا عجیب به نظر برسند که شما را کنجکاو کنند یا حتی بترسانند و شما هم ممکن است بخواهید بدانید رویاهای شما چه معنایی دارند. در این مطلب از رویکرد تفسیر خواب‌ها از دید متخصصان آگاه شوید.

انواع مهم رویا کدامند؟

رویاهایی که در خواب می‌بینیم انواع مختلفی دارند. هنوز هیچ اطلاعات دقیق و مشخصی درباره این موضوع که چرا خواب می‌بینیم وجود ندارد. بعضی از متخصصان دیدن رویا در خواب را تصادفی و بعضی دیگر آن را برای سلامت انسان و پردازش‌های مغز ضروری می‌دانند. در هر حال، بین انواع خواب و فرضیه‌های مختلفی که برای دیدن هر کدام از آن‌ها آمده است، دو نوع رویا از اهمیت خاصی برخوردارند. شناخت این دو می‌تواند به شما در پیدا کردن معنای خواب‌تان کمک کند. در ادامه از این دو نوع رویا بیشتر بدانید.

رویای شفاف یا خواب روشن

خواب روشن یا شفاف خوابی است که در آن می‌دانید در حال رویا دیدن هستید. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که خواب روشن به دلیل افزایش فعالیت در قسمت‌هایی از مغز ایجاد می‌شود که معمولاً طی خواب در حال استراحت هستند. در واقع خواب شفاف به وضعیتی از مغز اطلاق می‌شود که میان خواب رم (REM) و بیداری است.

برخی از افراد طی رویای شفاف قادر هستند بر خواب‌شان اثر بگذارند و به تعبیری داستان آن را تغییر دهند. گاهی اوقات این کار می‌تواند ترفند خوبی باشد، مخصوصاً زمانی که در حال دیدن یک کابوس هستید. اما بسیاری از متخصصان خواب باور دارند که بهتر است اجازه دهیم رویاها جریان طبیعی خود را طی کنند.

کابوس‌ها

کابوس، رویایی بد است که در میان کودکان و بزرگسالان معمول است. کابوس اغلب به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

  • استرس، تعارض و ترس
  • آسیب و ضربه روحی
  • مشکلات هیجانی
  • مصرف دارو یا مواد مخدر
  • بیماری‌ها

اگر یک کابوس مشخص را بارها و بارها تجربه می‌کنید، احتمالاً ناخودآگاه‌تان در تلاش است تا به شما پیامی بدهد. بهتر است به دنبال علت آن بگردید. این جمله بدین معنی نیست که در فضای اینترنت یا کتاب‌های تعبیر خواب به دنبال معنی خواب‌تان بگردید. شما باید درون خود، خاطرات‌ و احساساتی را که دارید بررسی کنید. اگر نمی‌توانید علت خواب‌ را کشف کنید، بد نیست اگر با یک روانشناس صحبت کنید. شما می‌توانید با مشورت گرفتن از یک روانشناس به دنبال کشف و حل دلیل کابوس‌ها باشید. درمانگران احتمالاً قادرند به شما کمک کنند تا بفهمید چه چیزی منجر به دیدن کابوس‌‌ها می‌شود و برای رهایی و آسوده شدن‌ به شما آموزش‌هایی میدهند.

در نظر داشته باشید که کابوس‌های شما هر قدر هم ترسناک باشند، واقعی نیستند و به احتمال زیاد در زندگی واقعی رخ نخواهند داد. پس زمانی که از  خواب بیدار می‌شوید آرام باشید و سعی کنید زندگی روزانه خود را بدون هیچ ترس و پیش‌بینی‌های بد آغاز کنید.

رویاها چه معنایی دارند؟

زیگموند فروید، روانشناس مشهور، باور داشت که رویاها دریچه‌ای به سمت ناخودآگاه انسان هستند و می‌توانند نشان‌دهنده امیال ناخودآگاه، افکار و انگیزه‌های یک فرد باشند. فروید معتقد است رویاها یکی از راه‌های ارضای خواسته‌ها و نیازهایی هستند که از نظر اجتماعی ناپسندند.

همان‌طور که فرضیه‌های متفاوتی در مورد علت رویا دیدن وجود دارد، در مورد معنای رویاها نیز دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی متخصصان باور دارند که رویاها هیچ ارتباطی با هیجانات یا افکار واقعی ما ندارند. آن‌ها صرفاً داستان‌های عجیبی هستند که به زندگی عادی ما ربطی ندارند.

دسته‌ای دیگر می‌گویند رویاهای ما ممکن است منعکس‌کننده افکار و احساسات خودمان باشند. آن‌ها می‌توانند عمیق‌ترین آرزوها، ترس‌ها و نگرانی‌های ما را نشان دهند. این موضوع مخصوصاً می‌تواند رویاهایی را که بارها و به صورت تکراری برای شما اتفاق می‌افتند توجیه کند. به واسطه تفسیر رویاها ممکن است نسبت به زندگی و خودتان بینش و آگاهی پیدا کنید. افراد زیادی باور دارند که بهترین ایده‌ها طی خواب و دیدن رویا به ذهن‌شان خطور کرده است.

بسیاری از افراد گزارش رویاهای مشابهی را می‌دهند. در این رویاهای مشترک معمولاً آن‌ها تحت تعقیب هستند، از صخره یا پرتگاهی می‌افتند یا جلوی چشم بقیه برهنه حاضر می‌شوند. هرچند این قبیل رویاها احتمالاً ریشه در استرس یا اضطرابی پنهان دارند اما در هر فرد دلیلی منحصر به خود او دارد. رویاها ممکن است شبیه به هم باشند، اما متخصصان باور دارند که معنای پشت این رویاها منحصر به هر فرد است.

متخصصان می‌گویند به کتاب‌ها یا تعبیر خواب‌هایی که برای یک تصویر یا سمبل خاص در رویا، معنایی خاص ارائه می‌دهند، تکیه نکنید، چون دلیلی که پشت رویای شماست، فقط منحصر به خود شماست. پس منظور از تفسیر یک رویا این است که افکار و هیجانات خود را بررسی کنید یا رویاها را با روانشناس‌ خود در میان بگدارید تا با هم آن‌ها را تحلیل کنید.

آیا رویاها می‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند؟

شما هم احتمالاً تجربه این را دارید که گاهی برخی از رویاهایتان به حقیقت می‌پیوندند یا خبر از رویدادی در آینده می‌دهند. مهم است بدانید وقتی رویایی می‌بینید که در زندگی واقعی رخ می‌دهد، به احتمال زیاد این اتفاق به یکی از دلایل زیر رخ داده است:

  • تصادف یا هم‌زمانی خواب و واقعیت
  • خاطره بد
  • پیوند دادن ناخودآگاه به اطلاعاتی که از آن‌ها آگاهید

گاهی اوقات نیز رویاها می‌توانند به شما انگیزه دهند که به شیوه‌ای خاص عمل کنید و به این ترتیب آینده را آن‌طور که می‌خواهید تغییر دهید. اما با توجه به دلایل بالا می‌توان فهمید پیش‌بینی آینده بر اساس رویاها پایه و اساس علمی ندارد.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا