تجربه آموزش، پشتیبانی و پایش بیمار در بهزی

توانا بود هر که دانا بود               ز دانش دل پیر برنا بود

دانستن توانگری است و آموزش بیمار، توانمند سازی او در

مسیر خودمراقبتی و بهبودی موثر تر و ماندگارتر است.

ضرورت آموزش بیمار

آمار سازمانهای درمانی در جهان نشان داده است که متوسط میزان ارتباط مستقیم پزشک و بیمار برای شرح حال گیری، تشخیص و آموزش 10 دقیقه است و این زمان به هیچ وجه برای آماده سازی یک فرد برای مواجهه با چالش های مسیر درمان کافی نیست. همچنین میدانیم که حداقل 50 درصد بیماران در مدتی که منزل هستند به پرسش هایی برخورد میکنند که دوست دارند میتوانستند از پزشکشان بپرسند اما به دلیل دور بودن مسافت و در دسترس نبودن این موارد بی پاسخ میمانند و گاها به جستجو در شبکه های اجتماعی و اینترنت منجر میشوند که خود خطر ناصحیح بودن را به دنبال دارد.

برطرف کردن این چالش ها و بهبود این شرایط هداف با ارزشی است که تحقق آن شاید آسان اما به غایت پیچیده است. اما برای بهزی خلق این خدمت و در اختیار جامعه قرار دادن آن در قالب یک سرویس ساده و قابل فهم از رسالت های اصلی است. ما در بهزی، هر روز در حال تلاش هستیم تا با آموزش، پشتیبانی و پایش بیماران بتوانیم کیفیت خدمات درمانی را بالا ببریم و فرهنگ مراقبت و حمایت را توسعه دهیم.

حال بعد از چند ماه تلاش در این لحظه به یکی از اهداف خود دست پیدا کردیم. من به نمایندگی از تیم بهزی با افتخار اعلام میکنم که در کنار پزشکان و درمانگران مختلف، 100 هزار بار هموطنانمان را در مسیر بهبود و ارتقا سلامت آموزش داده ایم و همچنان سعی میکنیم تا با نهایت توان در مسیر خدمت به بیماران و جامعه پزشکی و درمان کشور،  فناوری خود را رشد و توسعه دهیم.

بیمار چه انتظاری از خدمات بهزی میتواند داشته باشد؟

اگر تا کنون بیماری خاص و یا شرایط حادی در سلامتی را تجربه کرده باشید بدون شک به اهمیت داشتن دانش و آگاهی در آن زمینه واقفید اما اینجا تجربه روزانه یک بیمار را که برای ما مستند کرده است مرور میکنیم تا از دید او بتوانیم نگاهی به کیفیت خدمات بیندازیم و ببینیم که تا چه حد به آموزش و حمایت نیاز دارید.

تجربه زهرا .م  از خدمات آموزش خود مراقبتی و پایش

من روز اول با نتایج آزمایش ها به یک پزشک مراجعه کردم و در انتهای ویزیت به من خبر داده شد که کیسه صفرای من دارای شرایط حاد است و باید در مدت 2 روز با عمل جراحی خارج شود. در همین لحظه و پس از مواجهه با این خبر ناگهان خود را با شرایط حاد مواجه دیدم که باید بوسیله دارو ها و رفتارهای خود مراقبتی مدیریت شود تا بتوانم مجددا به کیفیت زندگی دلخواه خود بازگردم. من در میان دغدغه های ذهنی فراوانی بودم که پزشکم در کنار نسخه یک برگه به من داد که از این طریق میتوانستم آموزش بگیرم، مورد حمایت پزشکم باشم و مسیر حرکتم به سمت بهبودی زیر نظر قرار گرفته شده و برای طراحی بهتر فرایند های درمانی رصد شود.

حس خوبی پیدا کردم که میتوانم همیشه با پزشکم در ارتباط باشم و بدون اضطراب از او سوال بپرسم. در همین حال دکتر به من گفت که از همین لحظه با عضویت در این سامانه همراه من است و به من بر اساس نظر او آموزش داده می‌شود تا با هماهنگی بیشتر با مسیر درمان، بهبود سریع تری داشته باشم. به برگه نگاه کردم و اپلیکیشن بهزی را نصب کردم. بعد از نصب از من چند سوال در مورد شرح حالم و سابقه این وضعیت پرسیده شد تا آموزش های شخصی سازی شده به دستم برسد.

اینجا با خودم فکر کردم که چقدر جالب که از جستجوی بی نتیجه در دنیای مجازی که در نهایت هر علائمی به یک بیماری وحشناک منجر میشود راحت شده ام.  از در مطب پزشک بیرون رفتم و در مسیر برگشت به منزل اولین توصیه پزشکم به دستم رسید:

” زهرا عزیز  شما در آینده جراحی کیسه صفرا در پیش دارید. کیسه صفرا عملیات …..”

با خودم گفتم: چقدر جالب پس کیسه صفرا تا این حد در بدن من کارایی داشته و من هیچ وقت حس نمیکردم!

در ادامه  خواندم : ” باید قبل از عمل جراحی به نکات زیر توجه کنید. وضعیت گوارشی شما قبل از عمل ….”

به خودم گفتم: عجب، پس باید امروز و فردا غذای خاصی بخورم! سر راه بر اساس آموزش برای خود مواد غذایی خاصی خریدم و برای تهیه آماده شدم.

در منزل پس از چند ساعت با نکته ای مواجه شدم که نمیدانستم که اجازه دارم قبل از عمل انجام بدهم یا نه . اما بدون هیچ نگرانی در بخش پرسش ها این سوال را برای پزشک ارسال کردم و با خیال راحت به ادامه روز رسیدم.  عصر باز هم چند توصیه از طرف پزشکم به دستم رسید و تقریبا به خوبی با روال عملیات درمانی آشنا شدم.

با خود میگفتم: ” چقدر جالب من در ظرف یک روز برای این تغییر بزرگ در زندگی آماده شدم و حس نمیکنم که در این مسیر تنها هستم چون دسترسی من به کادر درمان و پزشکم هر لحظه میسر است و زیر نظر پزشکم آموزش میگیرم. چقدر خوب که میدانم که این عمل جراحی تا چه حد برای من واجب است و حس میکنم آمادگی من برای این عمل، روی موفقیت آن و بهبود سریع تر تاثیر گذار است”.

روز عمل هم با رعایت توصیه های پزشک برای ناشتا بودن (که از قبل ارسال شده بود) به بیمارستان رفتم و پس از دیدن پزشکم و عمل جراحی همه چیز به خوبی پیش رفت.

بعد از مرخصی هر روز رژیم غذایی خاصی که باید رعایت کنم برای من ارسال شد. نمیدانستم که باید برای بهبود سریع تر حتی به خواب و  روحیه خودم هم توجه کنم. حس خیلی خوبی دارم که دید جامعی نسبت به وضعیت جدید بدنم دارم و در کنار پزشکم میتوانم به بهبود خودم کمک کنم. روز سوم عملم هم وضعیت زخم و میزان درد را از طریق بهزی به پزشکم گزارش دادم. روز چهارم هم یک سوال از پزشکم پرسیدم و روند درمانم ادامه پیدا کرد.

یک ماه بعد از جراحی همچنان در حال دریافت توصیه های سبک زندگی سالم متناسب با این بیماری هستم و حس میکنیم به خوبی توانستم این چالش را پشت سر بگذارم. راستش اصلا فکر نمیکردم که مسیر درمانم به این خوبی و آسانی به پیش برود. حس میکنیم آگاهی و حمایتی که دریافت کردم نقش بزرگی در مسیر درمانم داشت .

سخن آخر

شاید پس از خواندن این تجربه دیگر نیازی به تشریح بیشتر خدمات نباشد اما در بهزی ما معتقدیم که آموزش بیمار موجب توانمند سازی او در مسیر خود مراقبتی و بهبود موثرتر است. ما معتقدیم که حق تک به تک ماست که در سریع ترین حالت بتوانیم به صحیح ترین، موثق ترین و جدید ترین یافته های علم دست پیدا کنیم تا از آن، در جهت آگاهی بیشتر در حوزه خود مراقبتی و بهبود وضعیت سلامت استفاده کنیم .

آموزش بیمار فرایند انتقال دانش و اطلااعات از فردی آگاه به بیمار است تا این افراد در مورد شرایط سلامتی و نیاز هایشان درک بهتری داشته باشند و با احاطه بر موضوع در خودمراقبتی موفق تر عمل کنند. بهزی هم همچنان در مسیر آموزش بیماران و پایش وضعیت بهبودشان در تلاش است و برخی از نتایج جالب توجه بدست آمده از چندین ماه خدمت رسانی در این بخش با شما به اشتراک گذاشته میشود.

 

 

تیم بهزی در سال گذشته سعی کرد تا با نهایت توان در مسیر خدمت به جامعه پزشکی و ارائه خدمات به بیماران فناوری خود را رشد و توسعه دهد. فناوری توسعه یافته در بهزی این امکان را به کادر درمان، کلینیک ها و بیمارستان ها میدهد تا بتوانند ارتباط همیشگی و پیوسته ای با بیماران داشته باشند و فرایند انتقال دانش و اطلااعات به بیمار را به سهل ترین و در دسترس ترین حالت انجام شود.

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا