بهزی: آموزش، پشتیبانی، پیگیری درمان (فالوآپ) و پایش بیمار

ضرورت خدمات آموزش، مشاوره آنلاین و پایش (فالوآپ) بیمار

در فرایند های درمان وضعیت کنونی در اکثر نقاط جهان بیماران پس از ویزیت و ترخیص پشتیبان ندارند و معمولا به تنهایی باید با شرایط حاد بیماری و تغییر در فرایند های زندگی مواجه شوند. این بیماران به دلیل فاصله گرفتن از بیمارستان و پزشک و کادر درمان کم کم انگیزه خود را از پیگیری درمان از دست میدهند و به علت اهمال کاری و فراموشی درمان ناکاملی دارند. این افراد با رو به رو شدن با کوچکترین چالش ها در سلامتی  به جای اینکه با تکیه بر آموزش های درست در حوزه مدیریت بیماری شرایط را بررسی کنند با این دید که بدون شک این تجویز غلط و درمان نا درست پزشک است به یک بیمارستان و پزشک دیگری مراجعه میکنند و با دریافت نسخه جدید همین روال مجددا تکرار میشود. از سوی دیگر بیمارانی که در بیمارستان هم بستری هستند به دلیل آموزش ناکافی، از فرانید ها از درمان در هراسند و همه اقدامات لازم را انجام نمیدهند و اثر بخشی فرایند های درمانی به شدن تحت تاثیر قرار میگیرد.

 در بهزی معتقدیم که درمان فقط دارو نیست

بهزی اعتقاد دارد که آموزش و پشتیبانی و پایش را میتوانیم به عنوان یک روش درمانی برای بیمار تجویز کنیم تا هم او بتواند با دلگرمی به فرایند درمان ادامه بدهد و هم با پایش (فالوآپ) بیماران در مسیر بهبود داده های ارزشمندی از  چگونگی درمان و اثر بخشی آن در اختیار کادر درمان قرار دگیرد تا فرایند ها تجدید طراحی شده بازخوردی مبتنی بر داده داشته باشند. اما در زمان کنونی همه این وظایف بر عهده سرویس هایی چون آموزش کوتاه مدت حضوری، پمفلتهای کاغذی و در نهایت انجمن های حمایتی است که همه درگیر محدودیت های زمانی و مکانی هستند.

تا اینجا فرایند های نظام درمان را از دیدگاه بیماران مطرح کردیم اما نهاد های درمانی در دنیا همگی  داری چهار چالش مشترک هستند:

 • توسع اثر بخشی در فرایند های درمانی
 • توسعه خدمات درمانی و درآمد زایی
 • کنترل کیفیت در داخل مرکز درمانی و در دنیاله خدمات در منزل بیمار
 • آموزش خود مراقبتی به بیمار

بهزی سعی کرده بر مبنای مطالب ذکرشده، سرویس یکپارچه ای را طراحی کند تا پس از ارائه خدمات اولیه و تشخیص و طی شدن خدمات درمانی ، بیمار همچنان تحت پوشش و حمایت بوده و درمان او را موثر تر و ماندگار تر کند.

بهزی: آموزش، مشاوره آنلاین و پایش (فالوآپ) بیمار

بِهزی، سامانه ارائه کننده پشتیبانی، آموزش و پایش (فالوآپ) به عنوان خدمات مکمل درمان برای بیماران است. در ابتدا خدمات با ارجاع بیماران به بهزی از سوی درمانگران (پزشک، پرستار، روانشناس، ماما و …) پس از ویزیت آغاز میشود تا آموزش و مراقبتی متناسب با بیماریشان دریافت کنند. بِهزی از طریق جمع آوری و پالایش داده های گزارش شده از طرف بیماران، ابعاد سبک زندگیشان را می سنجد و از طریق آموزش، یادآوری و ارائه نکات مهم، مسیر درمانش را تسریع و اثر بخش می کند.

این خدمات باعث می شود بیماران به نوعی خود را در ارتباط با درمانگر (پزشک، پرستار، روانشناس، ماما و …) ببینند، تمامی توصیه هایی که برای بیماریشان مفید است را در کنار یادآوری زمان دارو ها دریافت کنند و آگاهانه از آن استفاده کرده و با پشتیبانی لازم با سرعت بهتری بهبود پیدا کنند. از سوی دیگر درمانگران با دسترسی به ابزار مکمل درمان، در هر لحظه می بینند که وضعیت بیماران به چه شکل است و می‌توانند نتایج روش های درمانی خود را بسنجند. با استفاده از سامانه بهزی، فرآیند درمان برای درمانگر و بیمار اثر بخش تر و ساده تر خواهد بود.

دو بازوی خدمات بهزی: اپلیکیشن درمانگر ، اپلیکیشن بیمار

بهزی: آموزش، مشاوره آنلاین و پایش (فالوآپ) بیمار

بهزی 2 بازو برای ارائه خدمات خود دارد . سامانه مرتبط با پزشک و درمانگر و سامانه مرتبط با کاربران و بیماران.  کاربران از طریق اپلیکیشن و وب سایت بیماران توصیه های خود مراقبتی شخصی سازی شده متناسب با خود را دریافت می کنند و می‌توانند با درمانگر خود در ارتباط باشند و از تیم درمان مشاوره آنلاین بگیرند.  پایش سبک زندگی هم یکی دیگر از خدمات در این سامانه است. پزشکان هم میتوانند به آخرین وضعیت بهبودی همه بیماران دسترسی داشته و با توجه به نتایج بدست آمده خدمات درمانی خود را بهبود دهند. این سامانه (دانش بنیان نوع 1) در دو سال گذشته در قالب طرح‌های پژوهشی و خدمات درمانی با تعدادی از کلینیک‌ها و پژوهشکده های دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، شیراز و یزد همکاری کرده است. خدمات مکمل درمان بهزی از 2 زاویه زیر قابل ارائه است :

خدمات به تیم بهداشت و درمان، بیمارستانها و کلینیک ها

 1. آموزش تعاملی خود مراقبتی و سبک زندگی سالم به مراجعین و بیماران ؛
 2. ایجاد امکان ارتباط مستمر با مراجعین و ارزیابی برخط آنها؛
 3. جمع آوری و حفظ داده های کمی و کیفی مورد نیاز جهت پژوهشهای بنیادی و کاربردی؛
 4. تسهیل فرایند پیگیری بیماران در پژوهش و درمان.
 5. امکان رفتارسازی و رفتار سنجی بیماران در حوزه های مختلف؛
 6. امکان ارزیابی اثربخشی درمان در حوزه های مختلف؛
 7. به اشتراک گذاری آخرین یافته های علمی با سایر تیم های بهداشتی درمانی و افزایش روایی آنها و امکان اقتدای علمی در حوزه های مختلف.

خدمات به بیماران

 1. دسترسی به آموزش های مستمر و شخصی سازی شده؛
 2. ارتباط مستمر با تیم بهداشت و درمان؛
 3. نمایش قابل فهم و تصویری از داده های روند بهبود؛
 4.  ارزیابی مستمر و برخط شاخص‌های بهبود رفتار های   خود مراقبتی و بهبود بیماری؛
 5. یادآوری های لازم برای بهینه شدن عادت های بهداشتی و درمانی؛
 6. اطلاع از آخرین اخبار و اعلانات مهم و ضروری به طور مستقیم و کم هزینه؛
 7. ایجاد حس‌دلگرمی و حمایت در بیماران و کاهش عوارض ناشی از اضطراب فرایند درمان

ارزش های بهزی برای بیماران و کادر درمان 

 1. دسترسی مستمر به پزشک در خانه: بدون استفاده از بهزی بیماران یا باید حضوری به مطب مراجعه کنند و یا از طریق تلفن و پیام رسانهای مختلف با پزشک خود در ارتباط باشند. پس اولین خدمت بهزی حفظ ارتباط مستمر بیمار و پزشک است
 2. دریافت مستمر آموزش: در سامانه بهزی هر بیمار متناسب با شرایط فردی خود آموزش دریافت میکنند . این آموزش ها بر خلاف وب سایت ها و منابع آنلاین توسط هر نهاد درمانی و پزشک قابل تایید بوده و به صورت دقیق میتواند زیر نظر پزشک باشند.
 3. افزایش پایبندی به درمان: بارها و بارها مطالعات نشان داده اند که وقتی ارتباط پزشک و بیمار کیفیت لازم را ندارد، بیمار درمان را رها می کند یا به درستی مسیر درمان را طی نمی کند. چرا؟ چون فراموش می کند، چون عارضه می بیند و کسی نیست که او را راهنمایی کند، چون را از عوارض داروها می ترسانند و کسی نیست که او را درباره این موضوعات روشن کند و به ادامه مسیر تشویق کند، چون خسته می شود و کسی را با خود همراه نمی بیند، چون سوالاتش بی پاسخ می ماند و دلایل متعدد دیگر.

 

 

منبع: WebMD , NIH, MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا