خدمات بهزی به پزشکان، درمانگران، بیمارستان ها، کلینیک ها

همانطور که در نوشته معرفی کامل خدمات بهزی خواندیم مراکز بهداشتی درمانی و پزشکان و درمانگران میتوانند خدمات مکمل درمان را برای همه بیماران تجویز کنند و این فرصت را به آنها بدهند تا زندگی با کیفیت تر و درمان موثر تری داشته باشند. در جهان پس از بیماری چون کرونا هم همه دریافتیم که خدمات آموزش و حمایت و پایش (فالوآپ) بهزی راه کار مناسبی برای مدیریت بیماری ها و افزایش اثر بخشی خدمات درمانی است. اما این متن برای کاربران و خوانندگانی است که به توضیحات بیشتری در مورد این سرویس نیاز دارند تا بتوانند در این مسیر گام برداشته و بیش از پیش حامی و مراقب هموطنان عزیز باشند.

استفاده از سامانه خدمات آموزش، پشتیبانی و پایش بیماران (بهزی) برای پزشکان مزایای بسیاری دارد و میتواند ارزش های بسیار به خدمات آنها اضافه کند و رضایت مراجعان را افزایش دهد. از جمله این مزایا میتوان به موارد زیر اشاره کرد!

  1. ایجاد امکان پاسخگویی به سوالات بیماران : با پاسخگویی به سوالات بیماران خود و ارائه راهنمایی های صحیح آنها را در مسیر بهبودی همراهی کنید تا به دلیل رو به رو شدن با چالش های درمان و عدم دسترسی به پزشکشان درمان را رها نکنند.
  2. امکان آموزش بیماران با توصیه های معتبر و بین المللی : با دسترسی به پایگاه توصیه‌های آموزشی بهزی میتوانید مطالب مورد نظر خود را برای ارسال به بیمارانتان انتخاب کرده و آنها در مسیر افزایش آگاهی و کاهش اضطراب همراهی کنید تا بهبودی موثر و ماندگار تری را شاهد باشند.
  3. امکان مطلع بودن از وضعیت هر لحظه بیمار: می‌توانید هر لحظه از روند بهبودی و شاخص‌های اصلی بیماری (همچون قند خون، فشار خون، شاخص درد و …) در بیمارانتان آگاه شوید و از تحلیل این داده ها، موثرترین روش ها را برای درمان شناسایی و برگزینید
  4.  بالابردن اثر بخشی خدمات درمانی: میتوانید بیمارانتان را در فضایی هوشمند و امن تحت مراقبت خود قرار دهید تا درکنار دارو های تجویز شده، با پیگیری، آموزش و ارزیابی هر لحظه، درمان موثر تری داشته باشند.

در این ویدئو سعی شده است تا خدمات بهزی از زبان دو پزشک بررسی شود:

 

خدمات بهزی چه ارزشی برای کادر بهداشت و درمان ایجاد می کند؟

یکی از سؤالات اساسی که برای پی بردن به ارزش خدمات بهزی باید پاسخ دهیم این است که:

 اگر یک پزشک یا کلینیک یا بیمارستان بخواهد آموزش بیمار،پایش بیمار و  پیگیری درمان(فالوآپ) را بدون استفاده از فناوری بهزی انجام دهد، چه مقدار هزینه زمانی و مالی متحمل خواهد شد؟

آموزش بیمار

در سامانه بهزی در طول یک ماه دوره عضویت بیمار، حداکثر حدود ۱۲۰ توصیه آموزشی متناسب با وضعیت جسمی  و سابقه بیماری فردی برای او ارسال می شود که هر توصیه به صورت میانگین ۳۰۰ کاراکتر دارد. اگر زمانی که پزشک برای استخراج توصیه ها صرف می کند را نادیده بگیریم، صرفا این تعداد توصیه را با سرعت متوسط برای بیمار بخواند حدودا ۱۲۰ دقیقه زمان نیاز است. یعنی پزشک باید برای هر بیمار در کمترین حالت ۲ ساعت زمان بگذارد یا در زمان ویزیت یا بعد از ویزیت با تماس تلفنی یا شبکه های اجتماعی. البته همین جا باید متذکر شویم که ایجاد یک کانال تلگرام یا شبکه اجتماعی پاسخگوی نیاز بیماران نیست، چرا که قرار نیست به ازای هر بیمار پست ها از ۱ تا ۱۲۰ برای او بازارسال شوند، مگر این که پزشک بخواهد برای هر بیمار توصیه ها را جداگانه ارسال نماید. گرچه باز هم اتفاقی که آموزش مستمر و روزانه ایجاد می کند به صورت یک باره و فله ای ایجاد نخواهد شد.                     از طرفی پزشک اگر بخواهد شرایط مختلف یک بیمار را در نظر بگیرد و توصیه ها را نسبت به شرایط او فیلتر کند، عملا یک فرایند فرسایشی و دور از دسترس و شاید نشدنی را در پیش دارد. حالا فرض کنیم پزشک بخواهد ۱۰۰ بیمار را با این روش در طول یک ماه آموزش بدهد، چه مقدار زمان باید برای این کار بگذارد؟ با احتساب ۱۲۰ دقیقه برای هر بیمار او باید بیش از ۲۰۰ ساعت در ماه را برای آموزش این تعداد بیمار اختصاص دهد. و اگر بخواهد این کار را به یک اپراتور واگذار کند با توجه به عدد ۱۹۲ ساعت کار بر اساس قانون کار، به ازای هر ۱۰۰ بیمار آموزش در ماه باید یک نیروی انسانی استخدام کند، یعنی هزینه ای بالغ بر ۳۰ میلیون تومان در سال برای آموزش ۱۰۰ بیمار در هر ماه.

ممکن است عده ای بگویند که چه نیازی است به ارتباط از طریق تلفن و رسانه های غیرمکتوب، ما کتاب و کتابچه چاپ می کنیم و به بیماران می دهیم تا بخوانند. فرض کنید که بخواهید ۱۰۰ بیمار در هرماه را آموزش دهید و برای هرکدام یک کتابچه ۵۰ صفحه ای چاپ کنید، باید ۱۰ هزار کتابچه چاپ کنید که بدون احتساب هزینه زمانی، مبلغی حدود ۱۲ میلیون هزینه خواهد داشت. البته با این کتابچه فقط بیمارانی را می توانید آموزش دهید که کتابچه مناسب آنها را چاپ کرده باشید و تضمینی برای خوانده شدن کتابچه ها وجود ندارد و شما نمی دانید چه قسمتهایی توسط بیماران خوانده شده و کدام قسمت باقی مانده است مگر این که زمانی را برای پرسش از این مطلب اختصاص دهید. البته می دانیم که آموزش مکتوب یک باره نسبت به آموزش مستمر سطح تأثیر بسیار کمتری خواهد داشت.

با استفاده از تکنولوژی بهزی، پزشک یک بار برای خواندن و تأیید یا ویرایش توصیه ها زمان می گذارد و بدون این که دغدغه ای داشته باشد، برای هر بیمار بسته به شرایط مختلف آموزش های شخصی سازی شده ارسال می شود، یعنی تنها هزینه او در این حالت یک دور خواندن سوالات است، به تعبیری اگر او ۲۰۰ ساعت وقت بگذارد ۱۲۰۰۰ توصیه را تأیید خواهد کرد که بسیار بیشتر از نیاز آموزشی یک بیمار در طول سال است و دیگر محدودیتی برای تعداد بیماران مورد آموزش در ماه نخواهد داشت و می تواند هزاران بیمار را نیز در طول یک ماه همزمان آموزش بدهد. البته در آموزش آنلاین هر لحظه امکان به روز کردن مطالب تغییریافته و ارسال آموزش بر حسب نیاز بیماران نیز وجود خواهد داشت، مثلا با شیوع کروناویروس بدون هزینه زمانی خاص تعدادی توصیه آموزشی آماده خواهد شد و در دسترس آنها قرار می گیرد. با استفاده از تکنولوژی بهزی علاوه بر آموزش به ازای هر واحد آموزش بازخورد نیز دریافت می شود که می توانید بفهمید بیماران در چه حوزه ای نقص دانش و نیاز به تمرکز آموزش یا کمک دارند.

پایش و فالوآپ بیماران

با استفاده از تکنولوژی بهزی در هر ماه بیش از ۲۰۰ سوال به صورت تدریجی و مستمر از بیمار پرسیده می شود و داده های آن بدون دخالت نیروی انسانی ثبت می شود.

اگر پزشکی بخواهد ۱۰۰ بیماری را که در ماه مورد آموزش قرار داده است، فالوآپ کند و در طول ماه ۲۰۰ سوال از هر بیمار بپرسد، فرض کنیم که هر سوال ۱ دقیقه زمان ببرد باید به ازای هر بیمار ۲۰۰ دقیقه زمان اختصاص داده شود. یعنی پزشک علاوه بر اپراتور اموزش، باید دو اپراتور دیگر را نیز برای فالوآپ استخدام کند که هزینه ای بالغ بر ۶۰ میلیون به او تحمیل خواهد شد. البته داده ها با خطای انسانی ثبت خواهند شد، بیماران همیشه در دسترس نخواهند بود و سختی های بسیاری در عملیاتی کردن این کار بروز خواهد کرد.

حفظ ارتباط برخط با بیماران

اگر پزشک بخواهد ارتباط خود را با بیمار در طول دوره درمان حفظ کند چند راه مشخص دارد، یا باید شماره مطب خود را به بیمار بدهد یا شماره تماس خود را در اختیار بیماران قرار دهد که با او به صورت تماس مستقیم یا در شبکه های اجتماعی در ارتباط باشند. اگر این ارتباط بخواهد سودمند باشد باید پزشک یا فردی از طرف او پاسخگوی سوالات بیمار باشند. فرض بگیریم که بیماران بی دلیل تماس نمی گیرند، شماره پزشک را به دیگران نمی دهند، از بیماری دوستان و آشنایان سوال نمی پرسند. اگر قرار باشد که هر بیمار در ماه به صورت متوسط ۱ سوال بپرسد و محدودیتی در این مسیر نداشته باشد، با احتساب احوالپرسی ها و معذرت خواهی و آداب روتین و یادآوری شرح حال احتمالا ۵-۱۰ دقیقه برای هر سوال زمان نیاز است. یعنی حدود ۱۰۰۰ دقیقه زمان برای آن ۱۰۰ بیمار در حداقلی ترین حالت (۱ سوال در ماه). یعنی یک اپراتور دیگر برای این کار نیاز است.

با استفاده از تکنولوژی بهزی، بیمار دسترسی مستقیم به شماره تماس پزشک ندارد و صرفا از طریق چت می تواند با پزشک خود در ارتباط باشد. همچنین بیمار می داند که از تعداد محدودی سوال و زمانی محدود برای ارتباط برخوردار است و مستقیم سر اصل مطلب می رود و نمی تواند سوالی خارج از دایره بیماری خود بپرسد. به صورت اگر بیمار به صورت کامل از تعداد سوالات خود استفاده کنید، متوسط پاسخگویی حدود ۵ دقیقه از او زمان خواهد برد، چرا که به پرونده  بیمار نیز دسترسی دارد. البته ارزیابی ما نشان می دهد آموزشی که بیمار در طول درمان دریافت می کند او را از پرسیدن بسیاری از سوالات بی نیاز می کند.

به تعبیری برای ارائه سه خدمت بالا پزشک باید ۴ اپراتور را استخدام کند و هزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون یا بیشتر را برای این کار اختصاص دهد. این در حالی است که پزشک سه خدمت بالا را با استفاده از تکنولوژی بهزی به بیماران خود ارائه می کند، بدون این که اپراتوری استخدام کند، و فقط اگر مقداری از زمان های مرده خود را به تایید توصیه ها و پاسخ به بیماران اختصاص دهد. البته او در ازای این زمان سهمی از پرداختی بیماران را نیز به خود اختصاص می دهد. آیا بهزی ارزش کوچکی به تیم درمان ارائه می کند؟

تیم درمان همیشه میتوانند برای آغاز خدمات وارد سامانه شده و با کمک همکاران پشیبانی بهزی مسیر را پیش بروند تا بتوانند این خدمات را برای بیماران تحت پوشش خود آغاز کنند .

نویسنده دکتر محمد علی زارعیان- مدیریت تحقیق و توسعه بهزی

 

منبع: NIH

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

تیم به‌کست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قسمت 4 پادکست بهزی،بخش 2: خود مراقبتی در دیابت

پنج‌شنبه 10 مرداد 1398
شنونده های عزیز پادکست بهزی سلام همان طور که در نوشته های قبل در مورد سبک زندگی دیابت صحبت و هدف بهزی از ایجاد پادکست ها و معرفی آن پرداختیم، در بخش دوم پادکست بهزی هم به ادامه صحبت های یک پزشک در مورد بیماری دیابت میپردازیم. در قسمت گذشته […]
به‌کست