مشاهده صفحه اصلی بهکست

هشتی امن بهزی

هشت ویژگی که امنیت را در خدمات مکمل درمان بهزی جاری می‌کنند

در این نوشته میخواهیم توجه بهزی به سلامتی بیمار در اصطلاح “هشت ضلعی امن بهزی” را باز کرده و بسط دهیم، در واقع مهمترین اصل در برخورد با بیماران پیشگیری از آسیب رسانی به آنها در طی مداخلات درمانی مختلف است که در فقه الطب به عنوان قاعده لاضرر و در اخلاق پزشکی با اصطلاح «First, do no harm» از آن یاد می کنند. بهزی نیز به عنوان یک برنامه مراقبتی مکمل درمان این اصل را سرلوحه فعالیت خود قرار داده و تلاش نموده است تا فضایی ایمن برای بیماران ایجاد کند تا اولا همراهی آنان با این سامانه تداخلی در فرایند درمان پزشک ایجاد نکند و ثانیا آسیبی به بیمار نرسد و از هر آسیبی پیشگیری به عمل آید. برای نیل به این مقصود یک هشت ضلعی ایمنی در بهزی ایجاد شده است که اضلاع آن به شرح زیر هستند:

اصل اول : نظارت پزشک

علاوه بر این که پزشکان تیم تحقیق و توسعه بهزی بر تمام فرایند تولید تا تایید نهایی توصیه ها نظارت دارند، پزشکان عضو سامانه نیز تک تک توصیه های نهایی شده را مورد بازبینی، نقد و ویرایش قرار می دهند.

اصل دوم: شواهد معتبر

استفاده از شواهد معتبر برای تولید توصیه ها به ما این امکان را داده است که مواردی را به بیماران توصیه کنیم که بیشترین مطالعات روی آنها صورت گرفته است و آثار و عوارض مطلوب و نامطلوب آنها بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است و لذا با درجه اطمینان بالاتری قابل ارسال برای بیماران هستند.

اصل سوم: بازخوردگیری مداوم

حفظ ارتباط با بیماران و پیگیری آنها به اشکال مختلف و امکان بازخورد دهی توسط آنها به بهزی، ما را قادر می سازد تا بتوانیم در شرایط نامطلوب استراتژی های مناسبی برای پیشگیری از آسیب به آنها اتخاذ کنیم،به طور مثال بیماری که شرح حال دقیقی به پزشک نداده است و بعد از ورود به سامانه بهزی مشکلاتی را که فراموش کرده است را بازگو می کند و پزشک بر اساس شرایط جدید تصمیمات جدید را اتخاذ و به او اعلام می نماید.

اصل چهارم: استثنا کردن

بعضی از توصیه ها همان قدر که برای یک بیماری مفید هستند، می توانند برای بیماری های دیگر آسیب رسان باشند؛ برای پیشگیری از این عارضه در انتخاب توصیه ها برای ارسال به شرایط و بیماریهای مختلف فرد در نظر گرفته می شود تا توصیه های غیرمفید یا مضر برای او ارسال نشوند.

اصل پنجم: محدودیت زمانی

از استراتژی های ایمن سازی ما در توصیه ها این است که برای توصیه هایی که آسیب رسانی آنها محتمل تر است محدودیت زمانی ایجاد کرده ایم. این محدودیت زمانی بر اساس منابع علمی فیتوتراپی و مطالعات کارآزمایی بالینی تعیین شده است و بسیار محتاطانه بوده است. یعنی محدوده زمانی مجاز مصرفی که در توصیه های بهزی ذکر شده اند از محدوده زمانی safe(ایمن ) که در منابع فیتوتراپی و مطالعات بالینی مشخص شده کمتر تعیین شده است و ادامه مصرف بعد از محدوده زمانی بیان شده منوط به مشورت بیمار با پزشک معالج شده است. این مسأله از یک طرف آسیب رسانی را به حداقل می رساند و از سوی دیگر اشکالات مربوط به برخورد مزاجی توسط متخصصین طب ایرانی را نیز پوشش داده است، چرا که بسیار بعید است توصیه های مطرح شده بتوانند در محدوده زمانی بیان شده تغییر چندانی در مزاج ایجاد نمایند.

اصل ششم: آبدست بودن

از دیگر تلاش های جدی ما در بهزی این است که توصیه هایی که خواص دارویی دارند از دسته ترکیبات آبدست انتخاب شوند، یعنی ترکیباتی که علاوه بر مؤثر بودن، خیلی potent (قوی) نباشند تا در محدوده زمانی عضویت بیمار آسیب خاصی ایجاد نکنند.

اصل هفتم: سطح بندی

یکی از تلاش های جدی ما در بهزی این است که توصیه ها را به نوعی سطح بندی کنیم که بدانیم کدام توصیه ها باید در ابتدای دوره آموزشی و درمانی به دست بیمار برسند و کدامیک در ماه های دیگر تا احتمال آسیب رسانی کمتر شود تا بتوانیم استراتژی های مناسب برای پیشگیری از آسیب اتخاذ نماییم.

اصل هشتم : توجه به علایم هشدار

با همه مراقبتهای به عمل آمده در سامانه بهزی  ممکن است بیماران به صورتی غیرقابل پیش بینی واکنش های دور از انتظار به بعضی از مداخلات داشته باشند، لذا علاوه بر این که ارتباط بیمار با پزشک را در بهزی برقرار نموده ایم به علایم هشداردهنده عوارض نامطلوب و اورژانسی نیز بی توجه نبوده ایم، تا مبادا گزندی متوجه بیماران شود.

امیدواریم با یاری خدا و همکاری پزشکان بتوانیم نظامی طراحی کنیم که بیماران را روز به روز در شاخصهای سلامتی و بهبودی ارتقا دهد.

به قلم دکتر محمد علی زارعیان ، مدیریت تحقیق و توسعه بهزی

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

خروج از نسخه موبایل