پیگیری، درمان و پایش (فالوآپ) بیماران چیست؟

خدمات پیگیری، درمان و پایش (فالوآپ) بیماران چیست؟

بیمار بعد از مراجعه به پزشک و یا دریافت خدمت از مرکز درمانی خارج میشود. از این لحظه به بعد به دلیل فاصله زیاد، امکان ارتباط مستقیم با پزشک و تیم درمانی را ندارد و به همین روش تیم درمان هم از اون بی خبر می مانند. برای جبران این خلاء در برخی از مراکز درمانی پس از ترخیص با بیماران تماس میگیرند تا ببینند که بهبود حاصل شده است یا مسیر حرکت بیمار در این راه چطور پیش میرود!

اما این روش برای تعداد کمی از بیماران قابل اجراست و با زیاد شدن بیماران به هیچ وجه امکان ندارد که همه آنها پشتیبانی و حمایت لازم را (در سطح استاندارد) دریافت کنند و از خدمات پایش و پیگیری درمان بهره مند شوند. اما اگر بتوان فناوری را به کمک گرفت تا سرویس پایش  را برای تعداد بیماران زیادی ایجاد کنیم بدون شک برای مردم و مراکز درمانی مفید خواهد بود.

فرایند فالوآپ بیماران

فرد بیمار پس از خروج از مرکز درمانی یا ترخیص، باید به صورت منظم و مداوم تحت نظر یک پزشک یا عضو تیم درمان قرار گرفته و پیوسته آموزش های مورد نیاز برایش ارسال و چکاپ های عمومی و روتین برای وی انجام شود و نتیجه این موارد برای تیم درمان ارسال شود. در طی این فرایند تمامی اطلاعات لازم برای بیمار و پزشک معالج به منظور بحث و بررسی درباره وضعیت سلامت جمع آوری میشود تا اطمینان یابند که تمامی مراقبت‌ها و روش های لازم، به صورت پیوسته و کامل اجرا میشود.

بهزی این فناوری را به نحوی توسعه داده که خدمات آموزش و پایش و پیگیری درمان (فالوآپ) برای تعداد نامحدودی بیمار قابل اجرا بوده و تیم درمان به بهترین و دقیق ترین داده ها دسترسی داشته باشند تا فرایند های درمانی دائما متناسب با نیاز بیماران بهبود یافته و به روز رسانی شوند.

از این رو بهزی بر پایه استاندارد PRO خدمات خود را توسعه داده است و در زمینه های مختلفی پایش خود را انجام میدهد. از جمله نتایجی که قابل پایش است می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درصد پایبندی به درمان تجویز شده توسط پزشک
 • میزان توجه به خود مراقبتی در هفته های پس از ترخیص
 • تغییرات یا بهبود کیفیت زندگی پس از ترخیص
 • نتایج آزمایشات دوره ای متناسب با وضعیت بیمار
 • رضایت از خدمات درمانی و پیگیری درمان
 • و…

به عنوان مثال انستیتوی ملی سرطان آمریکا معتقد است: “پیگیری و پایش درمان شامل معاینات منظم پزشکی، معاینه جسمی، آزمایشات خون و تصویربرداری و … است. این بررسی ممکن است ماهها یا سالها پس از پایان درمان، به زندگی بیمار پیوند بخورد. لازم به ذکر است که این رابطه طولانی مدت بیمار و تیم درمان برای افرادی که از بیماری های صعب العلاج رنج میبرند ضروری است. بیماران سرطانی نیز ممکن است بعد از شروع بهبود، ماهانه یا سالانه تحت مراقبت های بعدی در منزل قرار گیرند. بیماران جراحی ارتوپدی هم ممکن است بعد از انجام مراحل معالجه، نیاز به معاینه های دنباله دار و مراقبت ها و پیگیری بعدی داشته باشند تا درمان موثرتر و ماندگارتری داشته باشند.”

مزایای پیگیری درمان و پایش روند بهبود

پژوهشگران حوزه بهداشت و درمان به طور معمول دو مزیت اصلی را برای پیگیری درمان و پایش بهبود بیماران، گزارش می کنند:

 • پایش بیمار و پیگیری درمان به طور کلی بیماران را سالم تر نگه می دارد و نتایج خدمات درمانی را به سمت اثر بخشی هدایت می کند.
 • پایش بیمار و پیگیری درمان می تواند به کاهش میزان نیاز به بستری و کاهش بازگشت بیمار به بیمارستان کمک کند زیرا ارزیابی های منظم پس از ترخیص عوارض زودرس را کاهش می دهد و نیاز بیماران به بیمارستان را کم می کند. همین کاهش بستری در بیمارستان نیز نتایج مثبتی روی اثربخشی و کارایی خدمات سازمانهای بهداشت دارد.
 • پیگیری درمان و رفتار سازی: متخصصان بهداشت و درمان اذعان میکنند که تقریباً همه بیماران اهمیت مراجعات بعدی را میدانند، اما همیشه برای اجرای این کار به پزشک و مرکز درمانی مراجعه نمی کنند. اما با بهره گیری از خدمات شرکت هایی چون بهزی، نهاد های بهداشتی و درمانی می توانند موجب افزایش حضور بیماران در جلسات پیگیری درمان (فالوآپ) شوند. پزشکان و تیم درمان میتوانند با بهزی از آخرین فناوری های حوزه IT را برای آموزش بیماران، پایش روند بهبود و پیگیری درمان (فالوآپ) استفاده کنند تا بیمار به خدمات دقیق تر و هوشمند تری دسترسی پیدا کنند.
 • مشاوره آنلاین هم بخشی از فرایند پیگیری درمان است. میدانیم که بیماران بسیار مایلند از خانه یا محل کار با پزشک یا تیم درمان  مشاوره مجازی از طریق اینترنت داشته باشند. تحقیقات زیادی نشان داده است که استفاده از خدمات پیگیری درمان به هیچ وجه از تعداد مراجعات کم نمی کند و بلکه آن را افزایش می دهد. همچنین بیمارانی که از برنامه های پایش و پیگیری درمان استفاده کرده اند، رضایت بالاتری را از مسیر درمان گزارش کرده اند. این افراد رضایت خود را از خدمات در حدود 97 درصد میدانند در صورتی که بیمارانی که تحت مراقبت های عادی بودند تنها 48 رضایت داشتند.
 • پژوهشگران معتقدند که “برای هر خدمتی که برای بیمار صورت میگیرد (چه عمل جراحی تهاجمی باشد و چه مداخلاتی در سطح رژیم های غذایی و برنامه های ورزشی كه تحت مدیریت پزشك هستند) پیگیری درمان (فالوآپ) و پایش بهبود جدی تا مدت زمان زیادی نیاز است. مثلا بیماران اگر بتوانند هر دو هفته یک بار گفتگوی آن لاین (هم زمان یا غیر هم زمان) داشته باشند و مسیر وزن و بهبود را نیز داز طریق همین سامانه به پزشک خبر بدهند رضایتمندی پیشتری خواهند داشت.

بر همین اساس پیشنهاد بهزی برای نهادهای درمانی این است که برای بیمارانی که با نیاز به پیگیری درمان (فالوآپ) شناسایی شده اند ، این خدمات به سادگی و آسانی توسط بهزی تجویز شود.

سوالات متداول پس از پایان فرایند درمان

در جریان فرایند پیگیری و پایش بیماران در کنار آموزش سعی میشود تا در ذهن آنها به چند سوال پاسخ داده شود:

 • چه مدت طول میکشد که بهبود پیدا کند و به زندگی طبیعی برگردد؟
 • هر چند وقت یکبار باید ویزیت شود؟
 • باید مراقب کدام یک از علائم باشد و در صورت مشاهده آن به پزشک مراجعه کند؟
 • بعد از پایان درمان باید چه آزمایشاتی و هر چند وقت یکبار آنها را انجام بدهد؟
 • باید انتظار چه مشکلات بلند مدتی را به عنوان اثرات جانبی فرآیند درمان داشته باشد؟
 • چقدر شانس بازگشت بیماری وجود دارد؟
 • چه اطلاعات و مدارکی از پروسه درمان را باید نگهداری کند؟
 • چه کارهایی برای مراقبت از خودم انجام دهم تا سلامت خود را در بالاترین حد نگه دارد؟
 • آیا می‌تواند به یک گروه حمایتی دسترسی داشته باشد؟

برنامه زمانی برای فالوآپ و پیگیری

در بهزی هر بیمار برنامه زمانی متفاوتی برای پایش و پیگیری دارد. اینکه فرد باید تحت چه آزمایشاتی قرار بگیرد و هر چند وقت یکبار آنها را انجام دهد بستگی به نظر پزشک معالج دارد.

این برنامه به اطلاعاتی بستگی دارد که در پرونده او ذکر شده است:

 • نوع بیماری که به آن دچار است
 • نوع درمانی که دریافت کرده است
 • وضعیت عمومی سلامت و بیماری های زمینه ای، که شامل مشکلات و عوارض ناشی از درمان نیز میشود.

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا