لایو 9 بهزی: کاهش بوی بد بدن با دکتر محمدعلی زارعیان

فعالیتهای مختلف داخل بدن باعث تولید حرارت می شوند و این حرارت اگر به خوبی توزیع و تنظیم نشود می تواند دمای مرکزی بدن را بالا ببرد. مهمترین مکانیسم برای کاهش حرارت مرکزی بدن فرایند عرق کردن است. در فرایند عرق کردن، غدد عرق مایعی را که بیش از 90 درصد آن آب است به سطح پوست ترشح می کنند و تبخیر این مایع ترشح شده باعث کاهش حرارت پوست و خون موجود در رگها و در نهایت کاهش حرارت مرکزی بدن می شود.

مایع ترشح شده در عرق به جز آب حاوی ترکیبات پروتئینی، اسیدهای چرب و قندها است و سطح پوست پر است از باکتری های گرسنه که از مواد موجود در عرق تغذیه می شوند. خود عرق معمولا بوی چندانی ندارد ولی عملکرد باکتری ها روی ترکیبات موجود در عرق به ویژه پروتئینها، باعث تولید مواد بودار می شود. غدد عرق دو نوع هستند، یک عده غدد اکرین که در تمام بدن منتشر هستند و دومی غدد اپوکرین که در نقاطی مثل ناحیه زیربغل و کشاله ران متمرکز و فراوان هستند. ترشحات غدد اپوکرین ترکیبات پروتئینی و چرب بیشتری دارند و مورد علاقه باکتری ها هستند و به همین دلیل این نواحی بودارتر از سایر نواحی است. کف پا نیز نسبت به سایر نقاط بدن غدد عرق بیشتری دارد و به همین دلیل اگر شرایط به گونه ای شود که رطوبت در آنجا تجمع پیدا کند فعالیت باکتری ها ایجاد بو می کند.

در ادامه میتوانید ویدئو صحبت های کامل دکتر محمد علی زارعیان در مورد عوامل تاثیر گذار بر کاهش بوی بد بدن را بشنوید.

 

نویسنده : دکتر محمد علی زارعیان مدیر تیم تحقیق و توسعه بهزی

منبع: MayoClinic , NIH

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا